“A szemet-szemért vakítja meg az egész világot.” (Mahatma Gandhi)
Az emberi kapcsolatok velejárója a konfliktus. Családban, iskolában, munkahelyen, párkapcsolatban, üzleti életben, politikában, mindenhol jelen van. Csak a megoldatlan konfliktusok veszélyesek.
A mediáció békés konfliktusmegoldási technika.
A szó latin gyökere alapján medius azt jelenti „az aki középen van”, „a semleges”, „a közvetítő” – amiért is a mediációt közvetítésként fordítjuk.
A mediátor kifejezés még magánál a folyamatleíró mediáció szónál is régebb óta van az európai köztudatban, jelentése döntőbíró, békéltető.
A mediáció tulajdonképpen egy olyan beszélgetésforma, amelyet viták alkalmával lehet eredményesen alkalmazni, hisz konstruktívan kezeli a konfliktusokat. Nem elnyomja vagy harcol ellenük, hanem komolyan veszi, és a változások forrásának tekinti azokat.
Az eljárásmód lényege, hogy
egyértelműen strukturált keretben zajlik;
célorientált;
ügyfélorientált – mivel abból indul ki, hogy az ügyfeleknek megvan a kompetenciája a megoldás kidolgozására. Ami egyben a különbség is az ismert békítő és jogi döntő eljárásokhoz képest, ahol egy harmadik, nem érintett fél mondja ki a megoldást, a döntést
a megegyezést kötő felek mindegyike megőrzi a méltóságát és mindketten nyertesként távoznakA résztvevők annál jobban tartják magukat a megállapodáshoz, minél nagyobb felelősséggel vettek részt a létrehozásában és minél jobban tudtak az alkotó folyamattal azonosulni.
Egy-egy mediáció egyben tanulási folyamat is, ez a tárgyalási technika később más konfliktushelyzetekben is alkalmazható.
Nagy Zsóka módszerét tanultam és alkalmazom az alábbi területeken:
Párkapcsolati és válási mediáció
Gazdasági mediáció
Egyik alapító tagja vagyok a MOST Mediációs Irodának, amely egy szakmai közösség, ahol a folyamtos tanulás mellett célunk speciális programok kidolgozása is. Jelenleg egy óvodai projekten dolgozunk.